Трубогини

Чим відрізняються дорнові і бездорнові трубозгинальні верстати ?
Що таке трубозгинальні верстати
Ці верстати є універсальним обладнанням для згинання труб. Трубогиб працює з такими профілями, як – кругла та профільна труба, смуга, квадрат та кругляк. Згинання проводиться на строго заданий кут за певним радіусом. Методи за якими відбувається цей процес бувають двох типів:

а) Прокатування, такий спосіб ще називають намотуванням труби. Гнуття відбувається за рахунок електродвигуна.



б) Заготівля затискається гідравлікою за допомогою затискачів на згинальній голові верстата. Дорн(він же внутрішній стабілізатор) переміщається з натягом крізь отвір у самій трубі. Висока точність згинання досягається за рахунок чутливої та вивіреної роботи двигуна та гідравліки.

Бездорновий (Прокатування)

Для згинання кожного виду профілю, застосовується свій, індивідуальний інструмент, він же - штамп або оправа. Точніше сказати, і оправа, що обертається навколо своєї осі, і нерухомі ролики, що фіксують трубу, блок-основа яких може пересуватися вздовж столу для притиску заготовки – обидві ці складові повинні мати свою проточку під кожен розмір труби або профілю.

Схема згинання.
Труба фіксується в оправі та затискається нерухомими роликами. Далі оправа, в якій вже завантажена і затиснута деталь, починає обертатися навколо своєї осі, що приводиться в рух електромотором, а ролики (відповідна частина) зафіксовані на місці, таким чином, забезпечують згинання.
Кут згинання задається за допомогою установки на певне значення (положення) кінцевика або безпосередньо в самому інтерфейсі панелі управління, залежно від моделі бездорнового трубогибу.

Особливості
При роботі на бездорнових трубогибах існує 2 основних правила, які необхідно враховувати, проектуючи згинання будь-якого виробу, а саме:
1.Товщина стінки труби (профілю) повинна бути більшою за її діаметр мінімум на 10%
2.Радіус гибу не може бути менше трьох, а бажано чотирьох значень від діаметра самої труби
Дотримуючись обох правил при роботі, Ви отримуватимете правильну, якісну поверхню і, найголовніше, форму деталі після процесу згинання. Якщо нехтувати цими правилами, то є дуже великий ризик отримати абсолютно не якісні деталі, тому що можуть (і будуть) утворюватися так звані складки на внутрішній поверхні труби в місці згину. А також заломи, застрягання або розриви стінки на зовнішній стороні. Таке характерно для труб та профілю з тонкою стінкою або з більш пластичного металу.
Якщо існує необхідність у згинанні деталей, які частково чи повністю не відповідають цим умовам, краще обрати варіант дорнового трубогибу.

Області застосування бездорнових трубогибів
Бездорнові трубогиби мають вкрай широку сферу застосування при виробництві різних конструкцій, деякі приклади виробів:
Головне розуміти, що трубогиб, що не має дорну, згинає тільки товстостінні труби та профілі.
Переваги бездорнового трубогину

Проста конструкція самого верстата
Він набагато доступніший за дорновий верстат. Тому його набагато частіше можна зустріти на різних виробничих майданчиках
Зміна всього оснащення під інше завдання або типорозмір займає мінімум часу
Можливість використання на об'єкті чи малогабаритних цехах.
Компактність розмірів та маси.
Можливість роботи з прутком та кругляком.
Легке налагодження верстата.Нескладне обслуговування

Недоліки бездорнового трубогину

Неможливість працювати з тонкостінними трубами та профілями.
Відсутність можливості боротьби з «бочкоподібністю» при її появі.
У деяких моментах можлива присутність гофри на внутрішньому боці при недотриманні рекомендацій щодо вибору заготівлі.

Бездорновий трубогиб Karmak BB-76 на виставці у м.Київ у офіційного дилера ТМ Калафат

Дорновий
Дорновий трубозгинальний верстат є універсальним обладнанням для згинання труб круглого, квадратного та прямокутного перерізів. Дорн встановлюється залежно від радіусу згинання, діаметра труби і товщини стінки труби. Варто сказати, що трубозгинальна машина з використанням дорну сама по собі складніше обладнання, з набагато більшою кількістю деталей і вузлів у конструкції.
Оскільки в момент згинання труба із зовнішнього боку кута піддається розтягуванню і намагається розірватися, в тому числі втрачаючи з легкістю до половини від початкової міцності, а з внутрішньої сторони відбувається утворення складок (гофри), то в цьому випадку необхідно використовувати внутрішній стабілізатор, який допомагає в момент вигину розподілятися металу в потрібному напрямку, виключаючи описані вище проблеми. Саме для цього використовують Дорн. Він же внутрішній стабілізатор.
Схема згинання.
Заготівля затискається гідравлікою за допомогою затискачів на згинальній голові верстата. Суть використання дорнування полягає в переміщенні рухомого інструменту з натягом крізь отвір у самій трубі. В даному випадку цей процес називають поверхневим пластичним деформуванням заготовки. Висока точність згинання досягається за рахунок чутливої та вивіреної роботи двигуна та гідравліки.
Ще його можуть називати сердечник, що калібрує.
Таким чином, якщо у вашого виробництва виникла потреба у згинанні тонкостінних труб, то саме на дорновому трубогибі ви зможете отримати ідеально рівний, красивий вигин та міцну заготовку без погіршення закладеної міцності.
Області застосування бездорнових трубогибів
Переваги дорнового трубогину
Можливість працювати з тонкостінними трубами та профілями.
Можливісь отримати ідеально рівний, красивий вигин та міцну заготовку без погіршення закладеної міцності.
Відсутність гофри на внутрішньому боці.
Можливість боротьби з «бочкоподібністю» при її появі.
Можливість гнуття малих радіусів.
Якість отриманної заготовки.

Недоліки дорнового трубогину

Більш складна конструкція верстата
Більша вартість
Не можна працювати з прутком та кругляком
Дорновий трубогиб на виставці у м.Київ у офіційного дилера ТМ Калафат

Висновок

Згідно данної статі ми робимо висновок, що якщо у вас стоїть завдання на згинання тонкостінних труб, то значить, бездорновий трубогиб тут не підійде - він просто псуватиме заготовку.
Що б було простіше в подальшому, просто запам'ятайте, що товстостінні труби гнуть на бездорнових трубозгинальних верстатах, а тонкостінні на дорнових трубозгинальних верстатах